CNC Punch

CNC Fason Punch Kesim Nedir?

CNC Punch Kesim (Fason); şirketin envanterinde olan makinenin ücret karşılığı başka fabrikalara çalışmasıdır. Bu ücretlendirme zamana veya makinenin yıpranmasına göre değişebilmektedir.

CNC Punch Nedir?

Piyasada genel olarak st 37 dkp sac kullanılmaktadır. Bu sac levhalar 1 mm den 6 mm sac kalınlığına kadar dkp sacda, alüminyum saca kadar işlenebilmektedir.

> İlgili Hizmet : https://huzurpano.com/cnc-lazer-kesim/

Genel olarak punch yabancı kelime olup zımba , delik delme olarak nitelendirilebilir.

CNC Punch

CNC numerik kontrollü makineler, bilgisayarlar tarafından çizilen şekilleri 2 boyutlu cad programları yardımıyla makinenin sistemine aktarılıp g kodlamalarıyla makine üzerinde tanımlı motorların (genel olarak servo) yönlendirilmesiyle sac plakaların işlenmesidir.

Bu işlemler önce 2 boyutlu programlar tarafında parça resimleri çizilmektedir. Çizilen bu resimler cad programlarıyla g kodları çıkarılmaktadır. Bu kodlamalar makineye aktarılıp sac levhanında klemplere bağlanmasıyla sac levha işlenmektedir.

Fason Punch Süresi

Müşterilerimizden ya parçalar yada teknik resimler gelmektedir. Bu gelen teknik resimler CNC punch program sorumlusu tarafından makinede similasyonu yapılıp üretime uygunluğu , işlenebilirliği ve fiyatlandırılması gibi kriterleri beraberinde çıkarmaktadır.

Bu bilgiler satış tarafından paylaşılıp , müşteri bilgisine sunulmaktadır. Müşterinin onayına mütakip anlaşma yapılıp ürün malzemeli veya malzemesiz üretime alınmaktadır.

CNC Lazer Kesim ile Fason Punch Kesim Farkı

Ürün kalite çemberinde kesintisiz kesim kalitesi istenirse lazer kesim kaçınılmaz olarak düşünülmektedir. Fakat maliyet unsuru göz önünde bulundurulursa cnc punch kesim tercih edilelidir.

Özellikle cnc fason Punch kesimler 1-3mm sac levhaların uygun maliyetlerde kesilmesinde kullanılmaktadır. Ama özellikle formlu bir yapı düşünülürse cnc punch kesim kaçınılmaz bir tercihtir.

Lazer ise daha hassas ve kalın malzemelerde ideal kesim sergilerken , maliyetleride cnc punch a göre yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Fason Punch Kesim Biçimleri

Cnc punch da hemen hemen bütün şekiller yapılabilmektedir. Taret üzerine bağlı 36 istasyon ve kalıp kombinasyonu ile yapılabilecekler insan zekası ile sınırlıdır. Bunun için şirketten teknik bilgi talep edebilirsiniz.

Fason Punch Kesim Fiyatları

Fason punch kesimde hemen hemen bütün tesislerin fiyatları birbirinden farklı çıkmaktadır. Bu fark makine , eleman , yapılan program veya mevcut kalıplar değişkenlik göstermektedir.

Makine en önemli etkendir. Bazı makineler dakikada 250 vuruş yapabilirken bazı makineler 1200 vuruşlara çıkabilmektedir. Buda fiyatlandırmada parça çıkış hızını etkilemekte ve makine saatlik işlem ücretine yansımaktadır.

Makine için hazırlanan programda parça hızını etkilemektedir. Tecrübeli olmayan personel eğer program yaparsa makinenin işlem hızını yavaşlatmakta olup parça geç zamanda çıkmaktadır.

CNC Punch ile Kesim Boyutları

Cnc punch kesimde kesilecek malzemeler 0,5mm den başlayıp 4mm kalınlıklarına kadar çıkarılmaktadır. İstenirse 6mm kalınlığa kadar çıkabilir fakat makine pek fazla zorlanmamalıdır.

Cnc punch pres makinesinde verilen teknik terimler 6mm kesilebilir yönündedir. Fakat her kalınlığa göre alt matris ve dar boşlukları orantısal olmalıdır. Aksi halde kalıp kırılmaları veya parça çekmeleri gibi durumlarla çok karşılaşılmaktadır.

CNC Punch Kesimde Form Verilebilir mi?

Cnc punch kesimin tercih edilme sebeplerinden biride formlama işlemidir. Bu işlem özel kalıplarla makinedeki uygun istasyona bağlamakla rahatça yapılabilmektedir. Bu formlar havalandırma panjurundan başlayıp özel kalıplara kadar gidebilmektedir.

Teslim Süresi Kaç Gün Sürmektedir?

Mümkün olan en kısa zaman planlanmaktadır. bu planlamada üretim yoğunluğuda ön planda tutulmaktadır.

İstasyon ne kadar çoksa plakayı programlama sırasında  o kadar hızlı olup kesim süresinde ciddi kısalmalar sağlamaktadır. Bu istasyonlar a-b-c-d olabilmekte ve en çok kullanılan c istasyonu olmaktadır.

Kesim Makinesinin Yeni Olması

Fason kesim makinesi özellikle fason çalışmalarda kullanılacaksa makinenin yeni olması , temiz ve aşınmamış olması çok önemlidir. Bu durum oluşabilecek arızalardan gecikmeleri ve hasarları etkileyen en önemli unsurdur.

Aynı zamanda cnc punch makinesinde yeni makine olursa eksenel aşınmalar da minimum seviyede olup milin hassasiyetinden kaynaklanan kesim kaymalarına minimum olacaktır.

Gövde Yapısının Önemi

Cnc fason kesim makinesinin gövdesi C veya D olabilmektedir. Bu yapı özellikle makinenin konstrüksiyonu ve rijitliğini sağlamaktadır.

Cnc punch makinesi gövdesi döküm yapılı olup , gövde yaşlandırma frekansı ile yaşlandırılmıştır. Bu sayede zamanla oluşabilecek şekil değişikliği minilize edilmektedir. Hidrolik ünitesi  alman hd ünitesi olup , elektronik   fanuc veya panasonik olarak farklılık gösterebilmektedir.

Alüminyum Malzeme Nasıl Kesilir?

Alüminyum kesileceği zaman önce alüminyum malzeme mazot sürülmelidir. Bu sayede kalıp çekmelerinin bir nebze önüne geçilebilmektedir.