CNC Lazer Kesim

CNC Lazer Kesim

Metal sac parçalarının CNC lazer kesim teknolojisiyle kesim işlemidir. Bu makineler genel olarak seri üretim makinesi olarak da kullanılmaktadır. Dolayısıyla işlemler fason lazer kesim olarak yapılmaktadır.

Fason Lazer Kesim Fiyatı

İşlenecek parçaların teknik resimleri ya müşteriden yada şirketimiz tarafından oluşturulmaktadır. Bu dosyalar CNC Lazer Kesim makinesi ile simülasyon yapılıp süreler çıkarılıp saatlik çalışma süresi üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır.

Bu süreyi etkileyen bütün parametreler fiyatlandırmayı da etkilemektedir. Olası ihtimaller CNC Punch kesimdeki parametrelerle aynı olup fark olarak lazerin kesim gücü olarak düşünülebilir.

Fason Lazer Kesimi Malzemeler

Genel olarak st 37 den st 72 ler ve hatta yay çeliğine kadar malzeme işlenebilmektedir. Bunu dışında paslanmaz 430 kaliteden 304 paslanmaz metal hatta 316 kalitelere kadar işlem yapılabilmektedir.

Fazon Lazer Kesim Kalitesi

Kesim kalitesi özellikle makinenin işlem hızına bağlı olduğu kadar makinenin yapısı ve markasıda çok önem arz etmektedir. Bu durum düşünüldüğü zaman bazı makineler C sisteminde bazı makineler ise D sistemindedir. Buda kızakların hareketini sınırlayıcı etken olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Diğer bir unsur ise makinenin programıdır. CNC Lazer kesim yaptığı yerleri ısıtmaktadır. Bazı parçalarda yoğun kesim olduğu zaman soğutarak kesim sağlanmalıdır. Yani hep aynı yerden kesim yapılmamalıdır.

 

Karbondioksit Lazer Kesimi

Karbondioksit lazer özel olarak gazların ve elektrik yoğunluklu çalışan lazerdir. Özellikle oksijen manifoldları ve helyum gibi gazların kullanıldığı bir rezonatör içinde gazla elektrik ışığının (anot katot yardımıyla) bir tüp içinde lazer ışınlarına dönüşür.

Bu lazer ışıkları aynalar yardımıyla malzeme üzerine aktarılıp , istenilen şekilde kesim sağlanmış olmaktadır.

Fason Lazerde Adet Önemli mi?

Kesim memnuniyeti açısından küçük veya büyük , az yada çok denilmeden yapılmaktadır. Fakat makineler üzerinde oluşan setup süreleri mutlak suretle parçalar üzerine yansıtılmaktadır.

CNC Lazerde Stoklama Alanı Neden Önemlidir?

Özellikle fason çalışan cnc lazerlerde stoklama alanı çok önemlidir. Çünkü işin seriliği zamana dolayısıyla ücrete yansıyacaktır.

CNC Lazer Kesim Toz Toplama Ünitesi

Toz toplama yine lazere yakın yerlere koyulmalıdır. Öyle ki mümkün olan en kısa hat tercih edilmelidir.

CNC Lazer Kesim Ciler Üstüne Filtre

Cnc lazer makinesi sürekli stabil çalışması gereken makinedir. Bunu sağlamak için güçlü makine gövdesi mevcuttur. Bu gövde metal yapıdadır. Oluşan bu metal yapı sıcaklık artışıyla veya azalmasıyla etkilenebilmektedir. Aynı sistem lazer gazını oluşturan veya lazer ışığının yansımasını sağlayan aynaların belirli sıcaklıkta olması gereklidir. Lazer sistemi dışında ekstra bir makineyle bir özel saf su sıvısı ile dolaşımını sağlayan makineye ciller ünitesi denir.

Cnc lazer makinesinde ciller çıkışında sürekli hareket halinde bir filtre mevcuttur. Bu filtre yalnızca açık tanktan suyun dolaşımını sağlarken oluşabilecek partikülleri elimine etmek değil aynı zamanda 10 bar kapasiteyle basan pompa üzerindeki hava kabarcıklarını yok etmek ve filtre üzerindeki tıkanıklıkları hareketiyle gidermektir. Bunun içindir ki yalnızca partükülleri temizleyen değil kabarcıkları yok eden ve tıkanıklıkları gideren özellikteki filtreye sahip olmalıdır.

CNC Lazer Kesim Toz Toplama Kapakları

Makina eksen çalışmalarında hareket ederken hareket koordinatlarına yakın mesafedeki kapak sistemleri otomatik olarak açılmaktadır. Sürekli çalışan havalandırma sistemi açık olan kapaklardan lazer kesim sırasında oluşan tozu toz toplama ünitesi içerisine almaktadır. Toz toplayıcı kapaklar kesim tablası alt yanlarında konumlandırılmışlardır. Ve yaklaşık 10 adet kapaktan oluşmaktadır. Sistem açık alanda emiş yaptığı için kesim konumuna yakın kapaklar açılmakta ve emiş gücü maksimuma çıkarılmaktadır.

CNC Lazer Kesim Ekran Konumu

Ekran cnc lazere paralel konumlandırılabildiği gibi operatöre en uygun şartlar düşünülerek dizayn edilmelidir. Bu duruma hasıl ekran bir konsol ile hareketli halde tutulmasında fayda vardır. Bu sayede operatör istediği noktaya odaklanırken ekran engel teşkil etmemelidir.

Yapılacak kesime göre azot-oksijen-helyum-co2 gibi gazları belirli oranlarda rejeneratör içine çekip burada belirli oranlarda karıştırıp bir bileşim oluşturulmaktadır. Bu sayede karışım gazlarıyla kesim performansı gerçekleşmektedir. Bu gazların karışım oranları minimum 0,9999 lü değerlerde tutulmalıdır. Aksi halde kesim gazı oluşmamakta veya istenilen kesim gücüne ulaşılamamaktadır.