CNC Büküm

CNC Büküm; CNC makinelerde kesilmiş metal malzemeler CNC haddeleme (abkant) yardımıyla şekillendirilmesidir. Bu yöntem özellikle mühendislik alanında kompozitlik özelliği olarak da düşünülmektedir.

Düz veya şekilli kesilmiş sac levhalar büküm yapılarak güç kazandırılmaktadır.

CNC Bükümde Uzama Katsayıları

Cnc büküm de bükülecek malzemeler belirli uzama oranları dikkate alınmalıdır. Her büküm de en az sac kalınlığı kadar hesap edilebildiği gibi bu uzamalar makinede kullanılan alt kalıp, üst kalıp, kanal, malzeme cinsi gibi birden fazla etkende önemli rol oynamaktadır. 2 mm sac her büküm de 4 mm uzar demek yanlış olur. Olası durumlarda 3.825 uzayabilmektedir.

Fason Büküm Kaybedilen Zamanlar

CNC büküm de özellikle kalıplar aşınmış veya yıpranmış ise dereceleri tutturmak çok zordur. Bunun için ciddi zamanlar harcanmaktadır. Zaman kaybını etkileyen bir diğer unsur ise operatörün ustalığıdır.

CNC Büküm de Kalıp Seçimi

Cnc abkant büküm de kalıplar malzeme cinsine ve kalınlığına göre kalıplar ayarlanmaktadır. Düşünelim , ince malzeme bükülürken ince kalıplar, kalın malzeme büküleceği zaman kalın kalıplar kullanılmalıdır.

Fason Büküm Zaman Kriterleri

Fason büküm de genel olarak zaman üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Fakat olası parçalarda 2 kişi veya 5 kişi aynı zaman dilimde çalışması gerekebilmektedir. Bu zaman dilimi iş /adam olarak tutulmaktadır.

CNC Büküm Stoklama Alanlarını Önemi

Cnc abkant büküm de bekleyen malzeme veya bükümü bitmiş malzeme alanları olmak üzere 2 ayrı alan ayarlanmalıdır. Bu alanlar ortalama 5-20 m²  olabilmektedir.